«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

روز سه شنبه مورخ 04/ آذر /1393 در ادامه کلاسهای هفتگی ماموستا ملاقادر قادری در مسجد قباء پاوه درس دویست و هفتاد و پنجم تفسیر قرآن کریم (درس اول تفسیر سوره مبارکه اسراء) با موضوع آیه اول ارائه شد.

در ادامه ، درس مذکور جهت استفاده دوستداران و علاقمندان كلام الهي درج شده است.

کلاس تفسیــر قــرآن کـریـم  توسط حاج ماموستا ملا قــادر قــادري

درس دویست و هفتاد و پنجم

درس اول سوره مبارکه اسراء آیه اول

*موضوع درس *

1- معرفی سوره اِسراء

2-  بحث اِسراء و معراج رسول الله(ص).

معرفی سوره مبارکه اِسراء : مفسرین نام این سوره را به اعتبار کلمه «سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَىٰ» و ذکر نام بنی اسرائیل، سوره سبحــان و سوره اســراء و سوره بنی اسرائیل نهاده اند و البته بیشتر به سوره اِســراء مشهور است. این سوره مکی و حدود یک سال قبل از هجرت رسول خدا(ص) به مدینه منوره، بر پیامبر اکرم نازل شده است. تعداد آیات سوره اِسراء 111 آیه است و در این 111 آیه به موضوعات ذیل اشاره شده است:

1) معجزه اسراء و معراج

2) توحید

3) نبوت و اثبات آن

4) اشاره به بخشی از تاریخ بنی اسرائیل

5) نحوه حساب و کتـاب در قیامت

6) حُرمَت اســــراف و تبذیـــر

7) قرآن، اعجاز آن و تأثیر معنوی قرآن

8) جایگاه مهم انسان

9) اَخلاق و وظایف اخلاقی انسان مومن

10) اشاره مختصری به حیات چند نفر از پیامبران بزرگوار الهی

** ترجمــه­ آيــه **

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَىٰ بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا ۚ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ﴿1﴾

پاک و مُنزّه است خداوند سبحان. خداوند کمال مطلق است، خداوند معبود یگانه و بی همتا است و دارای نام های عالی و صفات نیکو است ، خــدائی که بنده اش ( حضرت خاتم انبیاء) را در پاسی از شب به صورت جسم و روح شریفش در بیداری نه در خواب از مسجدالحرام درمکه مکرَّمه به مسجدالاقصی در بیت المقدس بُرد. بیت المقدسی که خداوند پیرامونش را از برکات و نعمات خود چون میوه ها و محصولات غذایی و غیره مملو و پُر ساخته است .(آری شبانگاه محمد(ص) را به آنجا و از آنجا به آسمان برد تا عجایب، قدرت،  عظمت و ادلّه وحدانیت خویش را به وی نشان دهد) بی گمان خداوند سبحان با عزّت و عظمت شنوای سخنان و بینای اعمال افراد است و هیچ امری بر او پوشیده و نهان نیست.

*** توضیح آیه، نکــات و نتــایــج درس ***

آیه اول سوره اِسراء و آیات 4 الی 8 سوره «النجم» بیان کننده دو سفر مهم و دو معجزه عظیم اند که در یک شب و در مدت کوتاهی انجام گرفته انــد. با توجه به زمان وقوع این سفرها و چون ذات سفرها یـــک امــر خارق العاده بوده اند، از نظر اهل مکه بخصوص مخالفین رسالت رسول خدا باورکردنی نبود. ولذا  اهل ایمان آن را تصدیق و کافران آن را تکذیب کردند.

پیامبر بزرگوار ما (ص) این چنین سفر خود را برای ما توضیح میدهد : یک شب در منزل عموزاده ام در کنار بیت الله الحرام در بین خواب و بیداری بودم، کسی درب منزل را زد ، در را باز کردم، جبرئیل امین را جلو در دیدم. بعد از سلام و احوالپرسی فرمود: خود را آماده کن امشب مهمان خداوند هستید. بعد از شنیدن مطلبِ جبرئیل خود را آماده کردم و آرام از منزل خارج شدم. دیدم جبرئیل حیوانی را برای  سواری من آماده کرده است و فرمود:  این حیوان نامش بُراق است . باید امشب دو سفر مهم را انجام دهید یکی سفر زمین به زمین و دیگری سفر زمین به آسمان است. اولی از مکه و مسجدالحرام است  به بیت المقدس و اقصی و دومی از مسجدالاقصی به آسمانها و سِدرةُ المُنتهی است- نام سفر اول «اِسراء» و دومی «معراج » است - سپس میفرماید؛  بر براق سوار شدم در فاصله کمی با سرعت برق آسا به مسجدالاقصی رسیدیم و جبریل فرمود: پیاده شو اینجا قدس و قبله اول مسلمین است و میعادگاه بسیاری از پیامبران الهی  که همگی منتظر دیدار شما هستند.  سپس اضافه می کند به مسجدالاقصی وارد شدم دو رکعت نماز خواندم. ارواح انبیاء به امر یزدان چون پروانه دورادور مسجد جمع شدند و بعد از دیدار با آنها جبریل فرمودند: وقت تمام است و باید به سفر ادامه دهیم و بعد از خداحافظی از جمع انبیاء بر براق سوار شدم تا به محلی رسیدیم. جبریل فرمود: من تا اینجا اجازه حضور دارم. اینجــــــا سِدرةُ المُنتهی است، اینجا اعلی علیین و عرش خداست. میفرمایــــد: پیاده شدم، بــــه مـــــن القاء شــــــــــد « التَّحیّاتُ المُبارکاتُ الصلَواتُ لِله » و جواب را شنیــــدم « السَّلامُ عَلیکَ ایُّهاَ النَّبیُّ وَ رحمةُ اللهِ و بَرکاتُه » و سپس مناظر، مواقع و مسائل عدیده ای به من نشان دادند و در همان شب نماز بر خود و امتم واجب شد و با همان وسیله و همراه حضرت جبریل به مکه برگشتیم. صبح آن روز موضوع را به مردم رساندم. جمعی از جمله ابوبکر صدیق سفر را تصدیق و کفار آن را تکذیب کردند.

نکاتی در خصوص سفر اسراء و معراج

1- اِسراء یعنی در شب راه رفتن و در شب کسی را به محلی بردن است و معراج یعنی بلند شدن و بالا رفتن  و عروج و پرواز از پایین به بالاست.

2- حدود یکسال قبل از هجرت به مدینه، رسول خدا(ص) با سه مشکل اساسی مواجه شد 1- فوت عموی مهربان و حامیش ابوطالب 2- فوت زوجه مکرَّمه و حامی مالی و فکری وی خدیجه کبری 3- برخورد ناجوانمردانه اهل طائف و محدودیت عمل و ایجاد تنگنا در زندگی. این مسائل همه و همه می طلبید خداوند متعال او را نزد خود دعوت و او را تسلیت و تقویت فرماید.

3- به نظر ما سفر اسراء و معراج دو سفر آسمانی و معنوی و الهی و معجزه رسول خدا هستند و از نظر اعتقادی جزو باورهای ما اهل ایمان اند و همه معتقد هستیم خداوند متعال حدود یکسال قبل از هجرت به مدینه منوره در 27 ماه رجب این سفرها را انجام داده است.

4- اگر در گذشته سفر فضایی مشکل و قبول آن برای افراد غیر قابل باور بود امروزه و در عصر ما با این همه پروازهای فضائی این مشکل حل شده است.

5- اگر در گذشته برای این نوع سفرها موانعی چون گذر از نیروی جاذبه و فقدان هوا و گرمای سوزان آفتاب و اشعه خطرناک ماوراء جو و مشکل بی وزنی را مطـرح می کردند؛ با توجه اینکه رسول خدا(ص) براق را در اختیار داشته و سفرش به امر خداوند بوده است و امروز نیز به سبب پیدایش تجهیزات و وسایلی که امکان عبور از این موانع را سهل و آسان کرده است، این موانع مطرح شده امروز کلاً حل شده ­اند.

6- ما معتقدیم و یقین داریم خداوند متعال مَرکَب سریع السیری متناسب با این سفر فضائی را برای مسافرت سفیرش فراهم کرده است و با امر خداوند رسول گرامی اسلام این دو سفر مهم را انجام داده است و چون به دستور و امر خداوند این دو سفر انجام شده است ما آنرا از معجزات و کارهای خارق العاده می دانیم و این کارها برای خداوند از خوردن آب سهل تر و آسانتر است.

وصلي الله تعالي علي سيدنا و مولانا محمد و علي آله و اصحابه و من دعا بدعوته الي يوم الدين

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group