«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

روز سه‌شنبه مورخ 20/ خرداد /1393درادامه کلاسهای هفتگی ماموستا ملا قادر قادری در مسجد قباء پاوه درس دویست و شصتم از سلسله درسهاي تاريخ ،‌سيره ، قصص ، وصايا ، عقيده و اخلاق (درس هشتم اسماء الحسنی « البصیر » ) ارائه شد.

در ادامه ، درس مذکور جهت استفاده دوستداران و علاقمندان مباحث ديني درج شده است.

مجموعه درسهای ارائه شده پیرامون اخلاق اسلامي

توســـط حــاج ماموستا ملا قادر قادري

درس دويست و شصتم از كلاسهاي هفتگي مسجد قباء‌ پاوه

درس هشتم « فصل دیگر ازعقیده اسلامی»

*تَخَلَّقُوا بِأَخْلَاقِ اللَّهِ تَعالی * (حدیث شریف)

( سعی کنید در زندگی روزانه در قول و عمل خود را متخلِّق به اخلاق خداوند متعال نمایید و بکوشید مفهوم اسماء حسنی را در خود پیاده کنید )

*موضوع درس*

* اسمـــــــاء الحُسـنی « البصیر » *

* * مقدمـه * *

« البصیر» از اسماء الحُسنی و یکی از صفات مهم الهی است. علمای ما آن را برای خداوند متعال صفت اکمل و احسن و انزه و شایسته می دانند. زمانی که ما می گوییم خداوند بصیر است یعنی همه چیز را ظاهراً و باطناً می بیند و زمانی که می گوییم انسان بصیر است یعنی به صورت محدود، ظاهر اشیاء را می بیند. به عبارت دیگر خداوند بصیر است یعنی همه چیز را در کون و تمامی حوادث و وقایع را می بیند ولی انسان فقط در محدوده چشمش اشیاء را مشاهده می کند حتی از پشت سرِ خود آگاه و مُطَّلِع نیست.

واژه« البصیر » 41 بار در قرآن کریم ذکر آن آمده است مانند « هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ» و « إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ» ، « وَاللَّهُ بَصِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ» و غیر اینها. به لحاظ طولانی نشدن موضوع ، بعد از ذکر این مقدمه کوتاه به نکات درس اشاره می کنم امید است خداوند متعال به ما بصیرت عطا کند تا ما هم بتوانیم با بصیرت خود راه صحیح را انتخاب و در دنیا، با عزَّت و در آخرت از رستگاران باشیم. انشاء الله

نکات درس

1- بصیر صفت خداوند متعال و یکی از اسماء حُسنی است. هرگاه این کلمه به خداوند نسبت داده شود مفهومش کلّی بوده و معنایش این است که خداوند همه کس و هر آنچه در کون است را می بیند ولی کسی خداوند را نمی بیند.

2- هرگاه بصیر برای انسان استفاده شود جهتِ استفاده آن محدود است و به معنی مُبصِر است یعنی به صورت محدود اشیاء را می بیند.

3- گفتیم در قرآن کریم ذکر« البصیر» 41 بار آمده است از این مجموع، 19 بار همراهِ عملِ انسانهاست و 13 بار همراه و در خصوص گفتار بنی آدم است . مثلاًٌ میخوانیم:« وَاللَّهُ بَصِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ » و یا « هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ ». در یک عبارت رسا و گویا به دوستان عرض می کنم خداوند متعال به جِدّ و همیشه و مدام ناظر اعمال و گفتار ماست و لازم است خیلی هشیار کردار و گفتار خود باشیم و اذعان کنیم و ایمان داشته باشیم در طول شب و روز هر عملی را انجام می دهیم و هر مطلبی را بیان می کنیم ،خداوند متعال، بصیر و ناظر و در کنار ما حاضر است.

4-از حضرت عیسی(ع) پرسیدند : ای رسول خدا در دنیا کس دیگری مثل شما پیدا می شود؟ حضرت عیسی(ع) فرمود:« مَن کانَ نَظَرُهُ عِبرَهً و صُمتُه فِکراً وَ کَلامُهُ ذِکراً» یعنی( هرکس از بندگان خداوند نگاهش بر مخلوقات خدا، درس و عبرت و سکوتش فکر و معرفت و کلامش ذکر و یاد خدا باشد مانند منِ پیامبر است) پیام این جمله این است می شود انسان مراقب خود باشد و با بصیرت عمل کند و پا در جای پای پیامبران بگذارد.

5-در بین بندگان خداوند افراد بصیر کم و معدود اند زیرا بصیر کسی است که مراقب باطنش باشد و همواره ظاهر خود را سرزنش کند تا مصداق حدیث نبوی شریف« أَنْ تَعْبُدَ اللَّهَ كَأَنَّكَ تَرَاهُ» باشد. یعنی( عبد بصیر کسی است که در تمامی حرکات و سکناتش خداوند متعال را ناظر بر اعمال و اقوال خود بداند و روزانه لغزشش کمتر باشد).

6- ما بصیرتمان در دین ، خیلی ضعیف است و هنوز اکثر ما بیدار نشده ایم و در امور دنیا کمتر از بصیرت خود استفاده می کنیم و در زندگی فکر و برنامه ریزی و آینده نگری ما خیلی کم است و یا اصلاً نداریم.لذا باید قبول کنیم بصیر نیستیم.

7- یک نکته عارفانه: یک بنده خدا از گناهان خود توبه صادقانه کرده بود و با بصیرت،گذشته و آینده خود را محاسبه می کرد و مرتَّب در حال گریه بود شخصی از وی سوال کرد چرا این همه گریه و زاری، مگر توبه نکرده اید؟ مگر معتقد نیسیتید که خداوند از گناه توبه کاران صادق چشم پوشی می کند؟ گفت: چرا باور دارم که با توبه صادقانه خداوند از گناهان بندگان می گذرد ولی من از آن فکر می کنم که خداوند ناظر و بصیر بر اعمال من بوده و من از او شرم نکرده ام و گناه و عصیان نموده ام و حالا در برابر خداوند خجالت میکشم.

مطلب آخر این بخش دعایی است با استفاده از کلمه مبارک « البصیر» و همه ما میگوییم :

پروردگارا، اقرار دارم عیوبم را می بینی و باور دارم از گناهانم آگاهی و قبول دارم که بر اسرارم واقفی و تمامی کارهایم در دست توست. پروردگارا، از تو میخواهم که در قلبم نور و در چشمم نور قرار دهی تا حقایق اشیاء را همچنان که هست مشاهده نمایم و با مشاهده آگاهانه حقایق، ظاهر و باطنم تأدیب گردد. خداوندا، تو قُوَّت و بصیرت خود را در دیدگان عارفان قرار داده ای که با آن انوار، تجلِّیات را مشاهده می کنند و سرای آخرت و هر آنچه در آن است را می بینند و دنیا را شناخته ، بدان اعتنا نمی کنند. پس خدایا، جمال زیبایی ات را بر ما بنما وبنده را با مظاهر دنیوی مشغول مکن و همه ما را از مشاهده کنندگان خودت قرار ده یا رب العالمین، خداوندا، ما را جزو کسانی قرار ده که در سایه حمایت تو بر پا ایستــاده اند. ما بنده تو هستیم اقرار داریم که تو بر هر چیز توانایی ، دانایی و آگاه و بصیری.

«و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم»

« وَصَلَّی اللَّهُ عَلَی سَیِّدِنا و مولانا مُحَمَّدٍ و علی آلِه الطَّاهِرینَ و صَحْبِهِ الْمُجَاهِدِین»

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group